Ordu'da Karadeniz-Akdeniz Projesi Değerlendirildi

Karadeniz-Akdeniz Projesi’ni değerlendirme toplantısının 3’üncüsü Ordu’da gerçekleştirildi.
Bu haber 2013-12-02 23:17:36 eklenmiştir.

Karadeniz-Akdeniz Projesi’ni değerlendirme toplantısının 3’üncüsü Ordu’da gerçekleştirildi.

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliği ile düzenlenen ve TESK Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya Vali Kenan ÇİFTÇİ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip SOLUK, Ordu Milletvekili Fatih Han ÜNAL, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Vali Yardımcısı İsa BOLAT, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman YILDIRIM, Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut HİÇYILMAZ, İskendurun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı YILMAZ, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet ŞAHİN, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ufuk ÜNAL, Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

 

Karadeniz-Akdeniz Projesi’ni değerlendirme toplantısının üçüncüsünde bir konuşma yapan Vali Kenan ÇİFTÇİ, konuk illerin temsilcilerine yönelik hazırladığı sunum üzerinde Ordu ile ilgili bilgiler vererek, Karadeniz-Akdeniz yolu projesinin 144 yıl öne Abdülhamit tarafından talimatının verildiğini arşiv belgeleri ile gösterdi ve "İnşallah böyle büyük projeler bizim dönemimizde hayat bulur" dedi.

 

“Ordu’yu Fındığa Bağımlı Bir İl Olmaktan Kurtaracağız”

 

Ordu'yu ekonomik olarak fındığa bağımlı bir il olmaktan kurtarmaya çalıştıklarını, bunun için yeni kültür, turizm ve sanayi projeleri yapıldığını ve Ordu'nun Türkiye'de ve dünyada en çok fındık üreten il olduğunu anlatan Vali Kenan ÇİFTÇİ, "Fındıkta, bal üretiminde birinciyiz, kovan sayısı bakımından dünyada birinciyiz, kivi de ikinciyiz ama aroması konusunda birinciyiz. 50 çeşit meyvemiz var, 30 tanesinin ekonomik değeri var. Ordu'nun 121 kilometrelik korunmuş sahilleri, doğal kumsalları, yaylaları ve 50 çeşit ürünü var. Ayrıca, Ordu'da 3 adet OSB bulunuyor. Fatsa OSB'yi geliştiriyoruz. Ordu'da ikinci OSB için çalışmalarımız sürüyor. Ünye OSB'de ise kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor " diye konuştu.

 

“Çok Sayıda Projemiz Var”

 

Vali ÇİFTÇİ, yaptığı sunumda Ordu'da devam eden projeler hakkında da bilgiler verdi. Ordu Çevre yolu, Ünye Çevre yolu, Çikolata Park, Tıp Fakültesi Hastanesi, Botanik Park, Çambaşı Kayak Merkezi ve Yeşil Yol çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Ordu'da çok sayıda enerji üretecek HES yapıldığını belirten Vali ÇİFTÇİ, "Ordu'da özellikle Mesudiye hattında rüzgar enerjisi potansiyelimiz var. Bunun değerlendirilmesi için de çalışmalar başlattık" dedi.

 

“Yeni Ulaşım Kanalları Açılmalı”

 

Doğuya çıkan tüm yolların Karadeniz'le bağlantılı olduğunu, nüfus’un hızla arttığını ve yeni ulaşım kanallarının açılması gerektiğini söyleyen Vali Kenan ÇİFTÇİ,"Tarihi belgeler ve arşiv, Karadeniz- Akdeniz yolunun yüzyıllar önce planlandığını kanıtlıyor” dedi. Karadeniz'i baştanbaşa kıyı boyunca ge-çecek bir tren yolu düşünülmemiş midir? Sayın müsteşarımızın bilgisi varsa eğer, bir de sahile paralel ikinci bir hat projesi yapılmış mıdır ya da var mıdır" diye sordu.

 

“Değerlerimizi Diğer Bölgelere Açmalıyız”

 

Ordu'nun turizm değerleri hakkında da bilgi veren Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Tarihi mekanlarımız, yaylalarımız, göllerimiz, şelalelerimiz, Çambaşı yaylamız var. 1910 yıllarında Çambaşı'nda 40.000 kişinin alışveriş yaptığı bir yerleşim yeri olduğu yazıyor. Bu bölgemizde Sivas'ın, Giresun'un da obaları var. Bu de-ğerlerimizi diğer bölgelerimize de açmalıyız" şeklinde konuştu.

 

"Yol medeniyettir"

 

Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Yol hakikaten bir medeniyettir. Olmaz ise olmazımızdır. Belki gecikti ama şuan başladı. En kısa sürede de yapılacaktır. 1870 yılında yaklaşık 143 yıl önce o dönemde talimat verilmiş ve Ordu'dan Sivas'a dere yolu çiziliyor. Bunun yapılmasına o dönemde talimat veriliyor. Sene 2013 inşallah sene 2014'de yani 144 yıl sonra, bu iki hat bir birine kavuşmuş olacaktır" dedi.

 

Müsteşar SOLUK; ”Bu Yol Karadeniz ile Akdeniz’i Kucaklaştıracak”

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip SOLUK, salondaki katılımcılara Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında sunum yaptı. Ordu’da devam eden ve biten projeler hakkında bilgiler veren Müsteşar SOLUK, Karadeniz-Akdeniz yolu ile ilgili olarak ise, “Yolun büyük bir kısmı 2014 yılında hizmete girmiş olacak. Ama zor bir coğrafya. Bu coğrafya adına kesin bir söz vermek bir bürokrat olarak biraz cesaret ister. 2015 yılı içerisinde bu yol Karadeniz ile Akdeniz’i kucaklaştıracaktır” dedi.

 

Milletvekili ÜNAL; ”Emeği Geçenlere Teşekkür Ediyorum”

 

Ordu Milletvekili Fatih Han ÜNAL, “Bu projelerin oluşmasında önemli emekleri olan değerli Bakanımız Binali YILDIRIM’a ve bu yolun Ordu ayağında bir milletvekili olarak bizden önceki dönemde Enerji Bakanlığı yapmış Hilmi GÜLER beye saygılarımızı sunuyorum” diyerek başladığı konuşmasında “Dereyolu olarak çalışmayı başlatmıştı. 20 kilometrede 13 tünel yer aldı. En zor yollardan bir tanesi Karadeniz geçişidir. Bir yerden bir yere gitmek için mutlaka yol kullanmak lazım. Tarih öncesine gittiğimiz de ne hikmetse doğu ve batı ekseninde hep yollar yapılmış. Sıradağların genellikle bu kıyı bantlarına paralel olduğunu görüyoruz. Doğu-batı ekseninde yol yapmak kolaydır. Ama kuzey-güney ekseninde yol yapmak zordur. Tünel geçeceksiniz, viyadük yapacaksınız, birçok zorluk yaşayacaksınız ve kuzey-güneyi birbirine bağlayabilelim. O zorlukların en önemli aşamalarından bir tanesi Ordu’da, Ordu’nun da malum bu sıradağları Karadeniz kıyısı ile arada bir bağlantı zorluğu oluşturmuştur ama bu projeler ile bunlar aşılıyor. Biz Karadeniz-Akdeniz yoluna bir misyon yükleyelim. Biz genelde Samsun ve Giresun ile komşuluk yaptık. Şimdi bu yollar bizi iç bölgeler ile kucaklaştıracak. Onları da Karadeniz ile kucaklaştıracak” ifadelerini kullandı.

 

Belediye Başkanı TORUN; ”Bu Proje İle Ticari Alışveriş Hızla gelişecek”

 

"Karadeniz-Akdeniz yolu atardamar” diyen Belediye Başkanı Seyit TORUN, “Bu proje ile atar-damarlardan kılcal damarlarımıza kan gidecek ve Ordu olarak bir bütün halinde hızla gelişeceğiz. Tek geçim kaynağımız fındık ama bu artık yeterli değil. Bunun için bu proje ile iller arasında ticari alış veriş hızla gelişecek. Ordulu olarak böyle güzel bir projenin hizmete açılmasını yakın zamanda görmeyi temenni ediyorum" dedi.

 

OTSO Başkanı ŞAHİN,; ”Ordu Bu Proje İle Gelişecek”

 

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet ŞAHİN, ”Yolumuzun şu andaki mevcut durumu ise Karayolundan aldığımız bilgilere göre 13 km lik Uzunisa yolumuz bölünmüş yol olarak bitirildi. Ancak 20 km'lik Topçam yolu, Mesudiye'nin 10 km'lik bölümü, Pınarlı-Topçam ve 15 kmlik Uzunisa- Eskale yolları üzerinde çalışmalar devam etmektedir. İhalesi yapılmayan yerimiz kalmadı. Artık Karadeniz-Akdeniz yolunda da çalışmalar hızla sürüyor ve çok büyük ödenek bu yolumuz için harcandı” diyerek Ordu'nun bu proje ile gelişeceğini ifade etti.

 

Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı HİÇYILMAZ; ”Odalar Arasında İşbirliği Yapmak Önemli”

 

Kayseri hakkında katılımcılara bilgiler veren Kayseri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut HİÇYILMAZ “Kayseri tarihi olarak çok eskiye dayanan bir ticaret kentidir. Bunun da en büyük sebebi Asurlu tüccarların Kayseri’de konuşlanmasıdır” diyerek, ”Kayseri gelişmişlik düzeyinde 13. sırada yer alır. Cari açığa olumsuz etkisi olmayan bir kenttir. Bugün Ordu’nun 40’dan fazla ile katkısı olacak Karadeniz-Akdeniz bölünmüş çevre yolunu sahiplenmesi çok normaldir. Yaklaşık 200 kilometresi yapılmış ve Karadeniz’i Orta Anadolu’ya bağlayacak çok önemli bir yol ve önemli bir proje. Odalar arasında işbirliği yapmak, ortak çalışma yapmak temel görevimizdir. Bu yol hepimiz için çok önemlidir. Dört ana hat belirlenmiş ve bu hatlar Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak. Tabi ki bu projenin sadece Ordu’ya değil, Kayseri ve Sivas’a da büyük katkısı olacak güzel bir projedir. Bu yol nereden geçerse oraya büyük fayda bağlayacak ve illeri birbirine bağlayarak illerin gelişmesini hızlandıracaktır” şeklinde konuştu.

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı YILMAZ; ”Bu Proje İllerin İhracatına Katkı Yapacak”

 

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı YILMAZ, Karadeniz-Akdeniz yolu projesi ile daha çok büyüyeceklerini belirterek, “İskenderun’da ön plana çıkan sektörler demir-çelik fabrikaları ve lojistik sektördür. Bunlara ek olarak tarım ve su ürünleri konusunda Türkiye’de önemli bir konuma sahibiz. Bu proje ile daha da büyüyeceğiz. Bu proje bittiğinde Ordu- İskenderun otoyolu güzergahı çok kazançlı bir seçenek olarak görülecektir. Örneğin İskenderun’dan Rusya’ya ve Ukrayna’ya ihracat edilecek narenciye sevkiyatı daha ucuz ve kolay olacaktır. Bu proje illerimizin ihracatına büyük katkı yapacaktır” dedi.

 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı YILDIRIM; ”Sivas ve Ordu Göç Veren İki İlimiz”

 

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman YILDIRIM, Ordu ve Sivas’ın göç veren iller olduğunun altını çizerek, “Sivas ve Ordu çok göç veren iki ilimiz. Sivas olarak maden ihracatımızda hedefe ulaşmak için bu yolumuz çok önemlidir. Biz Sivas olarak 2023 yılı hedefimize ulaşmak için bu yolun bir an önce yapılması ve ihracatımızda hedefe koşmamız gerekiyor. Bunun için Karadeniz-Akdeniz yolunun hizmete başlaması gerekiyor” dedi.

 

OTSO Meclis Başkanı ÜNAL; ”Karadeniz-Akdeniz Yolu Bizi Biraraya Getirdi”

 

OTSO Meclis Başkanı Ufuk ÜNAL ise, ”Karadeniz-Akdeniz yolu bizi bir araya getirdi. Daha önce bizim Ordu olarak iki komşumuz vardı. Ama bu proje ile Sivas, Kayseri, Osmaniye, İskenderun komşumuz olacak ve bir yol bağımız olacak. Bizim tek istediğimiz yol deniz yolu, havayolu, karayolu fark etmez Ordu olarak en büyük ihtiyacımız yol. Bu proje ile Sivas ve Kayseri’ye yapılacak yatırımdan Ordu olarak bizde faydalanacağız. Onlarda bizden faydalanacak” dedi.

 

Karadeniz-Akdeniz Projesi değerlendirme toplantısının üçüncüsünün yapıldığı programın son bölümünde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habip SOLUK, katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

ETİKETLER : ordu karadeniz akdeniz yolu kenan çiftçi seyit torun fatih han ünal ufuk ünal servet şahin
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer ORDU HABERİ haberleri
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
ORDU HABER PORTALI - Ordu Haberleri, Ordu Haber, Ordu İli Haberleri, Ordu Son Dakika Haberleri
© Copyright 2013 orduportalı. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi